Czym się różnią części zamienne

20 luty 2014

Koncerny samochodowe na całym świecie zlecają produkcję wielu części, stosowanych przy pierwszym montażu, podwykonawcom. Części te produkowane są zgodnie ze specyfikacją producenta pojazdu i pod jego ścisłą kontrolą. Przykładem firm produkujących na zlecenie koncernów samochodowych są między innymi: Bosch, Delphi, Valeo, TRW, Ferrodo.

Do grupy elementów, których nie wykonuje sam producent auta, a są one dostarczane na tzw. "pierwszy" montaż należą:

  • oszklenie,
  • oświetlenie,
  • elektronika,
  • zawieszenie,
  • elementy układu chłodzenia silnika,
  • plastikowe elementy wyposażenia pojazdu,
  • tarcze koła,
  • ogumienie
  • i wiele innych.

Początkowo odbiorcami takich części mogły być wyłącznie koncerny samochodowe, dlatego mogliśmy je nabyć tylko w autoryzowanej sieci dystrybucji producenta naszego auta. Na pewnym etapie Komisja Europejska dostrzegła oznaki nieuczciwej konkurencji, stosowanej przez koncerny samochodowe w zakresie obrotu częściami na zasadach wyłączności. Zbiorem specjalnych przepisów uregulowała tą kwestię, pozwalając producentom opisanych powyżej części zamiennych, produkowanych poza koncernem samochodowym, na sprzedaż ich poprzez inne kanały dystrybucji niż tylko autoryzowana sieć producentów samochodów.

Dla odróżnienia jednak części produkowane na zlecenie koncernów posiadają poza oznaczeniami producenta części również logo producenta pojazdu. Są to tak zwane części oryginalne posiadające logo producenta pojazdu określane jako części o kategorii "O". Co do zasady są one nadal dostępne wyłącznie w oficjalnej sieci dystrybucyjnej producenta pojazdu i można je zidentyfikować po numerze katalogowym producenta auta. Natomiast części produkowane do dystrybucji poza ASO mogą i są oznaczane jedynie własnym logo producenta części. Istotne jest to, że poza brakiem logo producenta, części te nie różnią się niczym tak pod względem konstrukcji, walorów technicznych i estetycznych, jak i jakości, od części oferowanych w sieci dystrybucyjnej producenta pojazdu. Części takie zyskały miano części oryginalnych bez logo producenta pojazdu i są określane jako części o kategorii "Q". Co do zasady są one dostępne we własnej sieci dystrybucyjnej producenta części zamiennych lub w tzw. hurtowniach uniwersalnych. Części te można zidentyfikować po numerze katalogowym a producenta części.

Niezależnie od powyższych dwóch kategorii, ze względu na uwolnienie rynku, dostępne są również części o kategoriach "P" i "Z".

Części o kategorii "P" to części zamienne o jakości identycznej lub porównywalnej co części oryginalne, co do których producent części zaświadcza, że jakością odpowiadają częściom oryginalnym. Niezależnie od tego, producenci części zamiennych tej kategorii legitymują się stosownymi certyfikatami potwierdzającymi zgodność jakości z oryginałem, wystawianymi przez niezależne centra badawcze.

Części o kategorii "Z" to wszystkie pozostałe części dostępne na rynku, poza wymienionymi powyżej.

Jacek Kamiński,
Kierownik ds. Technicznej Likwidacji Szkód,
Proama

Czytaj więcej: rodzaje części stosowane w likwidacji szkód z ubezpieczenia AC Mini w Proama.