Mała rysa duży kłopot

03 grudnia 2012

Zostawiamy samochód na parkingu. Idziemy do pracy lub sklepu, a po powrocie widzimy rysę na zderzaku lub drzwiach, a sprawca dawno temu odjechał i nikt go nie widział. Co robić?

Nasze postępowanie uzależnione jest od rodzaju posiadanych ubezpieczeń samochodowych. Kiedy sami nie możemy ustalić osoby odpowiedzialnej za szkody w naszym pojeździe, powinniśmy zgłosić zdarzenie policji. Istnieje wtedy szansa, że sprawca zostanie ustalony i naprawimy samochód w ramach jego polisy odpowiedzialności cywilnej. Policja będzie miała możliwość przeprowadzenia postępowania, ustalenia ewentualnych świadków zdarzenia czy sprawdzenia nagrania monitoringu, jeśli parking taki posiadał. Na podstawie zebranych informacji może dotrzeć do osoby odpowiedzialnej za zniszczenie naszego auta.

Zdarza się jednak tak, że sprawcy nie uda się ustalić i policja jest zmuszona umorzyć postępowanie. W takiej sytuacji, wobec braku sprawcy oraz braku ubezpieczenia auto casco, odszkodowanie nie będzie mogło być przyznane. Wówczas na własną rękę i własny koszt będziemy musieli np. „wyklepać” i pomalować zniszczoną część naszego auta. Jedyną pomocą, jaką wówczas możemy uzyskać od ubezpieczyciela, będzie wykonanie oględzin naszego samochodu, sporządzenie kosztorysu i przekazanie nam tej dokumentacji. Wówczas, gdyby sprawcę udało się ustalić, te dokumenty będą stanowić potwierdzenie powstania szkody, jej rozmiar oraz będą pomocne w momencie wystąpienia z roszczeniem.

Wobec coraz większej świadomości konsumentów, dotyczącej zasad likwidacji szkód i działania Zakładów Ubezpieczeń, część osób sądzi, że taką szkodę może zgłosić Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu. Musimy jednak pamiętać, iż ta instytucja przejmuje odpowiedzialność za szkody majątkowe jedynie w sytuacji, kiedy sprawca zdarzenia jest znany i nie posiada ubezpieczenia OC. Kiedy nie uda się nam ustalić sprawcy, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny oddali nasze roszczenie.

W takiej sytuacji najprostszym rozwiązaniem byłoby zgłoszenie szkody i naprawa pojazdu z własnego ubezpieczenia dobrowolnego - Autocasco. Zatem kupując obowiązkowe OC, warto zastanowić się nad rozszerzeniem ochrony o AC, szczególnie jeżeli mamy stosunkowo nowy samochód. Często bowiem okazuje się, że roczna składka jest niewielka w stosunku do kosztów naprawy samochodu.

Zamknij

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zapoznaj się z Polityką prywatności, gdzie znajdziesz szczegółowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych.